DAMATLIK NASIL SEÇİLİR

Gelinlik gibi detaylı araştırma gerektirmese de damatlık modelleri seçimi de önemlidir ve fular, kravat, kravat iğnesi, kol düğmesi, kemer, ayakkabı gibi ayrıntılar es geçilmemelidir.

Damatlık seçerken vücut tipinize uygun bir model tercihiniz olsun. İnce bir vücuda sahipseniz slim fit, yapılı bir vücuda sahipseniz de bol kesim bir takım tercih etmeniz önerilir.

Genel olarak siyah takım elbise tercihi yapılsada bu tercihi düğün mekanına göre yapmalısınız. Mesela otel ve tarihi mekan düğünü için smokin doğru bir karar olacaktır.

SMOKİN SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Giyeceğiniz damatlığın mekan ve gelinlikle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Smokin giymeyi tercih ettiyseniz , papyon ve kuşak ile kombinlemeniz en doğru karardır. Smokinin içine yelek giymek istiyorsanız , tek düğmeli olanları tercih etmelisiniz. Gelinlikle de uyumlu olmak için renk tercihinizi siyah ya da beyaz yapmanızı öneririz. Smokinin altına giyeceğiniz ayakkabı ise rugan ve bağcıklı olmalıdır.

DAMATLIK MODELLERİ

TAKIM ELBİSE; Smokin de olduğu gibi kurallar yoktur. Kravatınızdan ayakkabınıza kadar tamamen kendi zevkinize kalmış.

FRANK; Gösterişli bir düğün yapmayı planlıyorsanız damatlığınızı frank model tercih etmelisiniz. Gömleğinizin rengi kesinlikle beyaz ve ayakkabılarınız da rugan olmalıdır.

DİĞERLERİ; Eğer kır ya da kumsal düğünü yapacaksanız damatlık için bu kadar resmiyete gerek olmayacaktır. Bunlar yerine keten-pantolon keten-ceket , kanvas-pantolon blazer ceket tercih edebilirsiniz.

VÜCUT TİPİNE GÖRE DAMATLIK SEÇİMİ

MEZOMORF; Vücut tipine sahip damat adaylarına genellikle her model yakışır. Fakat kalın çizgili ve kareli kumaşlardan uzak durmanızı tavsiye edebiliriz.

ENDOMORF; Vücut tipine sahip olan damat adaylarımızın göbekleri biraz öndedir.Onlar için önerimiz tek renk veya bir rengin tonlarında damatlık tercih etmelidir. Bu  onların kilolarını saklayarak fit bir görünüm kazanmalarını sağlar.

EKTOMORF; Vücut tipine sahip olan damat adaylarımızın slim-fit modellerden uzak durması gerekir. çünkü bu model sizi daha zayıf gösterecektir. Omuzlarınızın  geniş görünmesi için geniş yakalı takım elbiseleri tercih edebilirsiniz.

DAMATLIK AKSESUARLARI

KOL DÜĞMELERİ; Özellikle frank ve smokinin vazgeçilmezidir.  Düğmeler de eşinizin baş harfi  çok hoş durabilir.

SAAT; Aldığınız saatin damatlıkla uyumlu olmasına çok dikkat etmelisiniz. Takımla uyumlu olarak çelik, silikon ya da deri kordonlu saatleri tercih edebilirsiniz.

KRAVATPAPYON; Frank ve smokin için papyon, takım elbisenizin tarzına göre kravat ya da papyon tercih edilebilir.

Bir cevap yazın