Evlenmek İçin Gerekli Başvuru ve Evraklar

Nasıl evlenilir? Evlenme kararı aldıktan sonra yasal olarak izlemeniz gereken yolları sizler için derledik. Bu yazımızda evlenmek için gerekli olan başvuru belgeleri, yasal sürecin nasıl işlediği ve izlemeniz gereken yolu sizler için anlatıyoruz.

Evlenme işlemlerinden kastımız, nikah yapılması için belediyeye yapılan başvuru. Bu başvuruyu yapabilmek için gelin adayı veya damat adayının yaşadığı yerdeki en yakın semtin nikah memurluğu dairesine başvurmaları gerekmekte.

Birlikte gidip gerekli evraklara imza attıktan sonra süreç iki taraftan birinin takibiyle de devam edebiliyor. Sürekli çift olarak tüm süreci takip etmeniz gerekmiyor.

Nikah Dairesine İlk Başvuru

Nikah dairesine çift olarak giderek işlemlerinizi başlatmalısınız. Eğer bu süreçte nişanlınız sizinle birlikte değil, başka şehir veya ülkedeyse ya da askerliğini yapıyorsa dosya işlemleri başlıyor fakat tarih alamıyorsunuz.

Nişanlınız dönene kadar siz evrak işlemlerini tamamlamak istiyorsanız, süreci takip edebilir ve nişanlınız döndüğünde gerekli imzayı atarak evlilik tarihinizi alabilirsiniz.

Farklı şehirlerde yaşıyorsanız, iki tarafta ayrı ayrı kendine en yakın nikah memurluğu dairesine giderek başvuru yapabilir. Böyle bir durumda kurumlar aralarında iletişim sağlayarak evrakları nikahın yapılacağı memurluğa göndererek nikah yapılacak olan evlendirme dairesinde belgeleriniz toplanmış olur.

Eğer bir köyde,beldede yaşıyorsanız ya da yabancı uyruklu biriyle evlenecekseniz, bulunduğunuz yerin bağlı olduğu belediyelere ya da o yerin ilçe nüfus müdürlüğüne müracaat ederek işlemleri başlatabilirsiniz.

Başvuruda Hangi Evraklar İsteniyor

Yukarıda bahsettiğimiz şekilde başvurunuzu tamamlamak ve eksik evrak yüzünden uğraşmak istemiyorsanız, sizler için derlediğimiz evrak listesini eksiksiz olarak yanınızda bulundurun.

Başvurunuzu yaparken ayrıca sizden bir bilgi formu ve beyanname doldurmanız istenecektir. Eğer önceden elinizde bulundurup doldurursanız, evlendirme dairesinde tekrar uğraşmanıza gerek kalmaz. Gelelim gerekli evraklar listesine

1-) Nüfus Cüzdanlarınız ve Fotokopileri

Önceden fotokopisini çektirdiğiniz nüfus cüzdanlarınızın kesinlikle fotoğraflı olması gerekiyor. Aksi takdirde işleme alınmayacaktır. Ayrıca sürücü belgeniz nüfus cüzdanı yerine kabul edilmiyor. Burada işlem görecek olan nüfus cüzdan fotokopileriniz olsa da size ait olup olmadığını teyit etmek için aslını istiyorlar.

2-) Evlenme Beyannamesi

Evlenme Beyannamesi aslında bir formdur. İnternetten indirebileceğiniz gibi gittiğinizde kurumdan da temin edebilirsiniz. Okunaklı bir yazıyla doldurup görevlilere teslim ederek formla ilgili kısmı da halletmiş olacaksınız.

3-) Sağlıkla İlgili Raporlar

Gerekli belgelerin olmazsa olmazındandır. Bu belge olmazsa kesinlikle başvurunuz işleme alınmaz ve evlenemezsiniz.
Asıl amacı çiftin sağlık muayenesinden geçtikten sonra evlenmeye engel teşkil edecek herhangi bir sağlık probleminin bulunup bulunmadığının tespitidir. Doktorlar tarafından yapılan bazı tahlil ve muayenelerden sonra bu belge kişilere teslim edilir. Bu tahlillerde kan uyuşmazlığı, bulaşıcı hastalık olup olmaması gibi problemlerin varolup olmadığı kontrol ediliyor.

Bu raporu en yakın aile hekimliğinizden temin edebilirsiniz. Ayrıca tahlillerinizi de burada yaptırarak tüm işlemleri bir yerde yapma şansı yakalayabilirsiniz. Özel hastanelerden alınan sağlık raporları bu kapsamda kabul edilmiyor, o yüzden aile hekimliğinizde bütün işlerinizi halledip çıkmanız en doğrusu olacaktır.

4-) İkametgah Belgesi:

Bu belge en kolay temin edilebilen belgelerden bir tanesidir. Nüfus Müdürlüğü vb. Belediye Birimlerinden temin edileceği gibi daha da kolay olarak e-devlet sitesinden indirip, kendi bilgisayarınızdan yazdırabilirsiniz.

5-) Vesikalık Fotoğraflar

Son altı ay içerisinde çekinmiş olduğunuz vesikalık fotoğraflarınızı da yanınızda götürmeniz gerekiyor. Bayanlar için çenesi gözüktüğü takdirde kapalı olarak çekilmiş fotoğraflar da kabul ediliyor. Adet olarak belediyeden belediyeye farklılık gösteriyor o yüzden siz birkaç adet yanınızda bulundurun.

6-) Nüfus Kayıt Örneği ya da Evlenme Ehliyet Belgesi

Bu belge en yakın Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak bir künye belgesidir. Kişinin tüm nüfus bilgilerini içeren ve evlenmesiyle ilgili herhangi bir problem olup olmadığını belirten belgedir. Başvurduğunuz Belediye bu belgeyi istiyor mu öğrenerek, istiyorsa yanınıza alabilirsiniz. Zira bazı belediyeler bu belgeyi istemiyor.

Evet artık belgelerinizi hazırlayabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz. Gitmeden önce telefon ederek de olsa, gerekli belgeleri ve ücretleri sormanız sizin için yararlı olacaktır. Belediyeden belediyeye farklılık gösteren kısımlar olabilir. Ayrıca bu belgeleri temin ettikten sonra altı ay boyunca geçerlilikleri devam ediyor. Bu yüzden başvurunuzu bü süre içerisinde yapmalısınız.

Yorum yaparak bilgi alabilir ve paylaşımda bulunabilirsiniz. Ayrıca forumumuza üye olarak diğer gelin adaylarıyla paylaşımda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın